Fra Ma Fu

JEDNOTA: Reportáž je na kolenou, ale je houževnatá a přežije

  Iz medija         Mato Pejić/Jednota         28.10.2019.
JEDNOTA: Reportáž je na kolenou, ale je houževnatá a přežije

Přežijí noviny ránu nových elektronických médií, internetu, portálů a sociálních sítí? A jak na tom bude reportáž, o které se  říká, že je královnou novinářských žánrů? Jak se na trhu oceňují jednotlivá tištěná a elektronická média? Jak jsou na tom média národnostních menšin? To bylo jen několik z řady otázek, na které se snažil odpovědět Festival reportáže a reportérů Fra Ma Fu, který se od 20. do 22. září konal v Daruvaru.

Festival zahájil před čtyřmi léty virovitický novinář Goran Gazdek, který spolu s Ivanem Žadou a dalšími přáteli a kolegy uvažoval o tom, jak reportáži vrátit zašlou slávu. Uspěchanost současného života a souboj nesčetného množství médií, dokonce i nedostatek kádrů a zmenšení redakčních rozpočtů odsunula reportáž do druhého plánu, a tak se tento ceněný žánr na půl cesty mezi žurnalistikou a literaturou stále méně objevuje v novinách a v rozhlasových a televizních pořadech. S cílem revitalizace reportáže tedy Gazdek zahájil festival a nazval ho jménem proslulého reportéra Franji Martina Fuise (Fra Ma Fu), který se narodil v roce 1908 ve Virovitici a mezi dvěma světovými válkami psal do záhřebských novin. První tři ročníky festivalu se konaly ve Virovitici. Vzhledem k tomu, že byl Fuis reportér, který pořád cestoval a psal o všech chorvatských krajích, G. Gazdek měl od začátku v úmyslu festival stěhovat i do jiných měst. Loni se konal ve Fažaně a na Brionech, letos v Daruvaru.

Festivalu se zúčastnila třicítka novinářů, kteří přijeli ze Záhřebu autobusem, zajistil ho spolek chorvatských novinářů HND, jež je i pořadatelem festivalu, přidali se i další novináři z místních redakcí a okolních měst, také kolegové z Bosny a Hercegoviny, Srbska a Slovinska. Hosté byli uvítáni v turistickém úřadu, navštívili redakci Jednoty, kde je ředitelka Lidija Dujmenovićová a předsedkyně Svazu Čechů Anna-Marie Štrumlová Tučková seznámily s vydavatelstvím české menšiny a kulturním životem krajanské komunity. Program uvítání pokračoval v zámeckém parku u Českého domu, kde ve společnosti Fra Ma Fua, ztělesněného hercem Goranem Košim, posnídali, a v daruvarském pivovaru, kde sládek Krešo Marić představil pivovar a nabídl k ochutnávce piva, která vaří. V lázeňském parku už čekala Vlatka Daňková, která provedla hosty částí parku a představila knihu svých povídek vybraných ze seriálu Šećimo Daruvarom, který uveřejňovala na portálu Daruvarski portfolio.

Na slavnostním zahájení Festivalu v sále městského kina účastníky uvítal novinář Jednoty Mato Pejić, předseda pobočky HND, který jako předseda odborné poroty představil i laureáty ceny Fra Ma Fu za nejlepší reportáže. Tři ceny stejné hodnoty dostali Vid Barić (Jutarnji list), Denis Mahmutović (Index.hr) a Zoran Vitas (Večernji list). Ceny předala Sanja Modrićová, kterou letos HND odměnil cenou za celoživotní dílo. Letos byly poprvé udělené i ceny za dobročinnost. Z rukou reportéra týdeníku Novosti Vladimira Jurišiće ceny dostali Maja Severová (HRT) a Slobodan Vasić (Radio Bravo, Požarevac, Srbsko). Předseda novinářského spolku HND Hrvoje Zovko se ve svém projevu zmínil o nevhodných podmínkách, ve kterých novináři pracují, vyjádřil spokojenost, že se reportážím znova věnuje pozornost, a přesvědčení, že reportáž, protože je houževnatá, přece jen přežije. V programu, který moderoval Domagoj Novokmet, vystoupili básník Marko Štromajer, žákyně Lea Rajkovićová (flétna) a učitel Tomislav Milić (klavír) z hudební školy Bruna Bjelinského a ženská klapa Stentoria. Program skončil promítnutím dokumentárního filmu Pope, vrati se Tonyho Volariće a rautem s koncertem populárního zpěváka Dražena Turiny Šajety na nádvoří zámku.

Poštovana predsjednice je film Daniela Pavliće, který se promítal druhého dne, a třetího byl na programu film Marijany Kranjecové Neprežaljeni. Mezi početnými akcemi bohatého programu bylo i představení projektu parku přírody tmavého nebe, kulatý stůl Portály vs. noviny, přednáška o reportéru Zuku Džumhurovi, veřejný interview se Sanjou Modrićovou, představení místního deníku Pakrački list, týdeníku Lider a magazínu Danas z Bělehradu (Srbsko), křest knihy Stjepa Martinoviće, portrét sdružení turistických novinářů k 65 létům působení a panelová debata o médiích národnostních menšin, kde byly představené Jednota (Daruvar), Novosti (Záhřeb), Hrvatska riječ (Subotica, Srbsko), Hrvatski glasnik (Pětikostelí, Maďarsko) a Prizma (HRT). V neposlední řadě se v prostoru městské knihovny konaly dílny reportáží, fotografií a komiksů, které vedli Vladimír Jurišić, Nikola Šolić a Stanko Bešlić. Kromě spousty jiných účinkovali také novináři Sandra Pocrnićová Mlakarová, Danka Derifajová, Saša Kosanović, Tina Eterovićová Čubrilová, Sanja Plešová a Marijana Kranjecová. Mezi hosty byli i místostarostka Vanda Ceglediová, sněmový poslanec Vladimír Bílek a místožupanka Táňa Novotná Golubićová.

V sobotu dopoledne byl na náměstí trh rodinných hospodářství a tradičních výrobků. Největší atrakcí festivalu bylo fotografování takzvané miléniové fotky Šima Strikomana. Z hasičského žebříku vyfotografoval pět set občanů, kteří vytvořili portrét daruvarského reportéra Tonyho Hnojčíka a tvář básníka Tina Ujeviće, podle fotografií daruvarského fotografa Milana Paviće.

Po třech dnech odcházeli účastníci plní dojmů jak o hostitelském městě, které je okouzlilo svým půvabem, tak náplní festivalu, která umožnila přínosnou debatu a výměnu zkušeností o důležitých záležitostech novinářského oboru. Celá akce zapůsobila také na hostitele. Místostarostka Vanda Ceglediová vyjádřila spokojenost s festivalem a ohlásila, že městskému zastupitelstvu navrhne, aby se Daruvar v příštím roce zase ujal uspořádání akce.

„Pátý Fra Ma Fu festival se zcela vydařil a klidně mohu usoudit, že, díky mimořádnému úsilí a snaze všech našich partnerů v Daruvaru, byl doposud nejlepším,“ řekl ředitel Festivalu Goran Gazdek. „Jsem velice rád, že město poznalo hodnotu této události, že v programech si stejně libovali účastníci i občané a že během všech tří dnů vládla skvělá festivalová nálada.“  

Text M. Pejić, foto M. Pejić a Ž. Podsedník

Rámeček

FOTOGRAFIE, DOKUMENTY, KARIKATURY, KOMIKSY

Součástí festivalu bylo také šest výstav, které si zájemci mohou prohlédnout i po ukončení festivalu. V městské knihovně je výstava dokumentů a fotografií Franjo Fuis – od komiksu a divadla k filmu a zpátky, zatímco ostatní výstavy jsou v daruvarských pohostinských podnicích, které byly partnery festivalu. Jde o výstavu komiksů Dubravka Matakoviće (kino), fotografií ze záhřebských ulic Bruna Szütse (City Caffe), fotografií Mata Pejiće Mých 25 let Oktoberfestu (Špica), karikatur Roko Idžojtiće (VIPI) a fotografií Matiji Turkalje Dokud nás smrt nerozdělí (Public Caffe).

Rámeček 2

PO SRÁZU BÍDY A NA CESTĚ SLÁVY

Přestože se dožil pouhých pětatřiceti let, Franjo Martin Fuis se zabýval velkým počtem různých prací a zanechal stopy v mnoha oborech. Už jako nezletilý chlapec utekl s cirkusem a během čtyř let procestoval několik zemí, byl vyučeným mechanikem letadel a pilotem, jeho ochrannou známkou bylo kolo, na kterém jezdil za materiálem pro své reportáže. Začal psát básně a povídky, psal divadelní kusy a romány a scénáře pro komiksy, které kreslil Andrija Maurović. V záhřebských novinách uveřejňoval fejetony o životě žebráků pod názvem Po srázu bídy (Niz strminu bijede) a zasloužil se o založení žánru cestopisné a turistické reportáže v Chorvatsku. Své články podepisoval pseudonymem Fra Ma Fu.

Ove mrežne stranice koriste kolačiće kako bismo vam pružili bolje korisničko iskustvo. Za više informacija o korištenju kolačića na ovim stranicama, kliknite ovdje. Nastavkom pregleda web stranice slažete se sa korištenjem kolačića.